@mommacusses: Three nights worth of dinners: $132. And we arent having truffle steaks. We are having chicken caesar salad, pancakes & eggs, and sliders for a family of five. Can we not? #mommacusses #momlife #groceryshopping

Momma Cusses
Momma Cusses
Open In TikTok:
Region: US
Tuesday 12 December 2023 21:13:07 GMT
355189
55745
196
669

Music

Download

Comments

tamara.sage08
Bookish lady :
I’m so confused how grocery shopping is more expensive in most cases than eating out
2023-12-12 21:20:55
259
krystinmartens21
Krystin Martens :
yes!
2023-12-15 12:33:26
1
erinrumby727
EJ :
spent over $200 for about 4 dinners for our fam of 6. 😅 I have panic attacks every time I shop now. it's ridiculous.
2023-12-14 16:15:31
0
mels_marvelous_farm
Mel the Marvelous Farmer :
heck I grow a lot of my produce and I'm still paying a gazillion dollars for meat, cheese, and grain products 😭
2023-12-13 03:14:31
1
rainbow_m3nace
Pluto :
and that is why my parents do every plate, it's surprisingly cheaper
2023-12-15 19:34:21
0
jmacfan1
Heather :
$250 every 2 weeks for 3 people 😭. This is at Crest. It would be double at Walmart possibly triple at Target/Homeland
2023-12-15 17:13:24
0
rdoriangrey
DorianGrey :
My mom doesnt have a job and our food stamps got raised to like 760 per once a month its me her and my bum ahh brother who is like 22 and doesnt work
2024-01-04 04:41:08
1
2008_bmo
:)povs(: :
As a cashier I can 1000% confirm
2023-12-12 21:14:42
524
barredartisansoaps1
Barred Artisan Soaps :
I grocery shop at Aldi and while less expensive than standard grocery stores I'm still baffled how expensive groceries are now days.
2023-12-12 21:23:13
291
foxwriter
Fox Writer :
Chicken is 3.99$ a pound now. How am I supposed to afford to eat!?
2023-12-12 21:46:08
34
acetheaverageperson
'ace' :
People often complain to me, the checker, and I stand there not knowing what to do
2023-12-12 21:29:10
31
spooky_cilla
spooky_cilla :
Really tho. Went to Walmart for toilet paper and laundry detergent pods and it came out to $50 like what?? Just TWO THINGS😳
2023-12-13 07:18:46
29
okaepeanut
user5303883539856 :
My mom bought ingredients to make a tuna casserole, 40$…..like it ain’t even a good dish
2023-12-13 02:13:52
27
trashpanda450
Trashpanda △⃒⃘ :
My dr said I need to eat more red meat cause my protein is low. Who can afford that??
2023-12-12 22:29:31
19
heyhey_hayhay_
Mrs.Halieee :
10 items the other day…$67 😭
2023-12-13 01:01:40
16
jilly.bean_2016
JillyBean😬🇺🇸 :
How did the gummy and the rage go?
2023-12-12 21:17:46
8
julesthegoddess
JulestheGoddess :
I think I’ll take that t-Rex😂😂😂
2023-12-12 21:56:58
6
melissa.fraser
Melissa Fraser 🇨🇦 :
But why do I want to say “Elmo has a trex and a go fish card” just to see their reaction when I’m at the cash 🤣🤣🤣
2023-12-21 20:50:15
4
minimoni0island
Nikki :
a regular bag of m&m cost same as a steak 😭 maybe we don't need christmas cookies and candy this year 💀
2023-12-13 03:04:15
4
witchestbunny
Juniper :
just spent $105 on two bags of groceries. 😭 and it's all the store brand cheaper stuff
2023-12-13 00:51:08
4
smashleyrunsnstuff
Ashley Tovar :
@tovar619
2023-12-12 22:10:28
4
melelbel_
melelbel✨ :
Food prices are ridiculous, especially when you have bottomless pits for children 😂
2023-12-12 21:17:14
4
boss_mama_2020
Crystal :
Did you see the comparison of the Home Alone grocery trip? It’s crazy!
2023-12-13 11:54:51
3
elphieman
Elphie :
@Daniel Lauder
2023-12-13 04:13:28
3
weallfallxx
Laura :
i dont understand how i go in for milk, bread, yogurt and cheesesticks and its never less than $40😭
2023-12-12 23:55:29
3
theuniquemom
Bria🦋🌺🏳️‍🌈 :
Ugh. It’s the worst!! For Christmas I just want free groceries!
2023-12-12 23:41:45
3
jadedknyt
Jadedknyt :
family of 6. can confirm
2023-12-12 22:04:55
3
emmojg
emmojg :
dinners for this week for 2 adults was $86 and that was only buying absolute necessities and we're only cooking 2 nights.
2023-12-12 21:21:40
3
josie3862
💕Josie💕♌️ :
@Bethanie
2023-12-23 23:26:51
2
2nerdsonacouch
2nerdsonacouch :
😅😭😖 grocery shopping is now SCARY A.F. because it's like playing Russian roulette with "is there enough $ in my account" 🥴🙃
2023-12-21 08:45:39
2
bluedeadpool07a
country boy :
it keeps bugging the fuck out of me and pissing me off that they saw towels are saying how much instead of what Elmo is actually saying "I'm gonna using "
2023-12-18 17:49:53
2
mggsgluednipple
Micheal 🇵🇸🍉 :
It’s horrible 😔 My mom had 9 kids by the time we was 37 and groceries are ROUGH
2023-12-15 21:40:45
2
_official_horrorpasta_
CRP, Sonic, Obey Me and others :
Why are groceries getting more and more expensive every time I go with my mom
2023-12-14 19:37:49
2
jenna_skies
Jenna :
Every time I go grocery shopping, I think “maybe a lil starvation weight loss would be good”
2023-12-13 16:29:42
2
boygonegaming
BoygoneGaming :
I'm glad I'm right @ 6$ a person aswell
2023-12-13 14:55:11
2
froggybangbang
FroggyBangBang :
i bough like 5 veggies, egg, and a tub of yogurt and it was 75$ idek. and this was the cheap supermarket, not the rich people's one!
2023-12-13 05:10:22
2
borderlinepup
Borders :
8$ for 8 peices of thin ass Ham!!! like wtf 😳 Ham has always been a budget thing!
2023-12-13 03:39:00
2
exodusjewelry
Exodus Jewelry :
that's like....half of what I get in food stamps a month. it's hard out there...
2023-12-13 03:24:12
2
chaoticskyeesystem
Jensyn C😍 :
Less than 20 items.. $93 at a dang Piggly Wiggly 🙄
2023-12-13 02:13:00
2
notyourtwilek
Venus La Femme :
Aldi is even stupid priced now. I want off this ride 🥺
2023-12-13 02:00:34
2
upsetravenclaw
Dead Ravenclaw :
do you have any good recipes for two people on a budget?
2023-12-13 01:15:26
2
emmabeemn
Emma | ✨ Minnesota Mom ✨ :
The inflation is inflationing
2023-12-13 00:52:04
2
haydenturbopropbroker
Hayden | Turboprop Broker :
Elmo said take it or leave it
2023-12-12 23:33:15
2
dasshenz
DassHenZ :
family of 5, paycheck to paycheck. mid month paychecks go SO FAST when we have to stock up
2023-12-12 22:31:03
2
kitwall13
Kitlynwal :
my weekly grocery bill for family of 6 went from 200 a week to 400 a week in the last 2 years
2023-12-12 21:50:01
2
cris_m918
Cris 🆘️🇺🇲😭 :
Yep. I'm single, last time I went it was over $60 and I just got bread, cheese, broccoli, and pasta. Genuinely, WTF 🤯
2023-12-12 21:30:12
2
chelsthekels
Chelsea :
✨Self checkout✨
2023-12-12 21:15:45
2
arielbchek
Ariel :
the caption is 10000000% accurate. family of 6 and we spend 300+ a week on groceries and we STRETCH those meals mama 😩
2024-01-02 19:01:18
1
stephaniesuzannes
Stephanie :
yep
2023-12-31 13:50:53
1
https._.local.faggott
✨🪐Greyson Eli🪐✨ :
tips: buy in bulk when you get paid. make filling meals and freeze the leftovers, they last a LOT longer that way
2023-12-28 04:13:52
1
rinkalala
Rin🌈🍉🐉🇨🇦 :
no because cup-a-soup is three dollars?!
2023-12-21 17:23:51
1
To see more videos from user @mommacusses, please go to the Tikwm homepage.

Other Videos


About