@rabota.md: De ce asiaticilor li se dau locuri de muncă, iar moldovenilor nu? Realitatea din piața muncii este puțin diferită. În primul rând, locurile de muncă sunt oferite moldovenilor. Credeți că angajatorii tare vor să aducă muncitori din Asia? Nu. Este mai complicat, mai scump și presupune multă birocrație. Problema este că mulți moldoveni nu vor să lucreze în aceleași condiții. Nu cred că multor angajatori le place ideea că trebuie să aducă muncitori de peste hotare. Dacă ar găsi suficienți oameni local, probabil ar prefera asta. Dacă ai fi angajator și ai avea nevoie de oameni, ce ai face? #lucru #munca #job 😇