@rabota.md: De ce asiaticilor li se dau locuri de muncă, iar moldovenilor nu? Realitatea din piața muncii este puțin diferită. În primul rând, locurile de muncă sunt oferite moldovenilor. Credeți că angajatorii tare vor să aducă muncitori din Asia? Nu. Este mai complicat, mai scump și presupune multă birocrație. Problema este că mulți moldoveni nu vor să lucreze în aceleași condiții. Nu cred că multor angajatori le place ideea că trebuie să aducă muncitori de peste hotare. Dacă ar găsi suficienți oameni local, probabil ar prefera asta. Dacă ai fi angajator și ai avea nevoie de oameni, ce ai face? #lucru #munca #job 😇

Veronica Boshneak
Veronica Boshneak
Open In TikTok:
Region: MD
Thursday 11 June 2026 11:05:19 GMT
24403
632
27
118

Music

Download

Comments

nicolae.poparcea
Nicolae Poparcea :
la 1900 de euro metru patrat cred că au de unde plăti 30 000 de lei pe lună
2026-06-11 19:24:27
17
dmitri_md
Dmitri :
15mii +cazare +prînz+transport
2026-06-14 04:36:35
5
igorbunici
Igor Bunici :
tu ai lucra atitea ore cu 500 lei
2026-06-11 18:00:58
25
elenaboldescu
elenaboldescu :
da eu sint interesata sa vin la kisinau sa lucrez sa mi se dea kirie.dar...nu gasesc munca cu cazare.
2026-06-11 17:42:59
13
jurist_md
𝕁𝕦𝕣𝕚𝕤𝕥 🇮🇹 :
Credeți ca lucrând în construcții cite 10-11 ore pe zi cu 500-600 lei e un salariu decent? Serios?
2026-06-11 21:20:00
9
user1996386246807
user1996386246807 :
repet ...tu ce salariu ai
2026-06-11 16:42:26
8
nesvoi2
Yang :
Da unde putem gasi asa job unde este asigurata si cazarea ?
2026-06-12 12:29:02
2
marturii_jucarii_gentute
Liuba_Handmade :
Eu prima data aud ca ofera cazare,de ce nu se face mai multa reclama ca sa stie lumea ca se ofera cazare
2026-06-12 05:26:44
4
tatiana.cotovici
Tatiana Cotovici :
in primul rand e polica pasului si dupa e piata muncii! si e ceva normal 5 zile lucratoare 8-10 ore pe zi si cu min 15.000 lei!
2026-06-12 03:16:41
4
melkaaqo
Melissa :
da, eu vad, realitatea este altfel decât zici
2026-06-22 12:03:12
0
nyki319
Niki :
mai ales pe timp de iarna,
2026-06-15 10:01:12
0
corina_lazari
Corina :
De ce la noi nu se face cu un schimb dimineața si un schimb seara. De ce se pune tura de 12 plus ore.
2026-06-17 06:55:28
0
nyki319
Niki :
uitativa la preturi
2026-06-15 10:00:55
0
violetabalan936
Violeta Balan936 :
👏👏👏
2026-06-11 19:19:35
1
cuibarivaleriu
cuibarivaleriu :
😭😭😭
2026-06-15 07:39:41
0
aliona.boleac7
aliona Boleac :
🥰🥰🥰
2026-06-12 06:08:19
1
To see more videos from user @rabota.md, please go to the Tikwm homepage.

Other Videos


About