@dr.balint: Mănânci miezul roșu al pepenelui și arunci partea albă de la coajă? S-ar putea să arunci una dintre cele mai interesante părți ale pepenelui. Partea albă a pepenelui, aflată imediat sub coaja verde, conține în mod natural citrulină. Citrulina este un aminoacid care participă în organism la formarea argininei și a oxidului nitric, un mecanism important pentru relaxarea vaselor de sânge și susținerea circulației. Nu este un tratament-minune și nu înlocuiește tratamentul pentru tensiune sau sfatul medicului, dar vara poate fi o idee simplă, naturală și inteligentă pentru alimentația ta. Cum o poți folosi: îndepărtează stratul verde de la exterior, iar partea albă pune-o în blender cu puțină lămâie, mentă și apă. Obții o băutură răcoritoare și folosești o parte a pepenelui pe care, de obicei, o aruncai. Pentru mai multe sfaturi medicale: www.drbalint.ro Dacă ți-a fost util acest video, distribuie-l ca să ajutăm și pe alții! #coajadepepene #pepene #citrulina #circulatie #sanatate #vară #drbalint #fyviral #fyromania #fyv #fyu #fyp
dr.balint
Region: RO
Friday 12 June 2026 15:45:00 GMT
Music
Download
Comments
Yap :
Noi in casa aruncam miezul rosu si mancam doar coaja. Si nu numai la pepene , ci si la nuci, alune, seminte…
2026-06-25 14:41:03
2
user33185609584368 :
da domnule doctor aveți dreptate ,dar îl poți consuma doar dacă pepenele este crescut in gradina proprie,altfel este plin de chimicale și ce chimicale... că faci alergii de nu mai scapi
2026-06-12 16:38:41
25
Serban Florin :
mulțam fain
2026-06-24 18:43:37
0
ndbeiabd :
Eu de fapt de mic copil mănânc numai coaja și arunc miezul.😂😂😂
2026-06-19 06:41:01
1
NickBosman813 :
Câți nitriți și nitrați are coaja...? Procentual, nea doctoru'...
2026-06-12 22:49:27
0
Mirabella72 :
Bună seara, cozile de vișine ,dacă le usuc,sunt bune? Mulțumesc Intreb că am vișini bio în grădină și acum fac compot și dulceață.
2026-06-12 22:18:25
3
fane2005 :
Eu mănânc pepenele murat cu tot cu coajă,se pune?
2026-06-13 17:05:05
3
solo io :
Arata- ne si noua cum mananci pepenele???
2026-06-12 17:15:07
3
nicolaeglodea :
Eu produc pepeni ,o să mă folosesc de acest sfat 💯🤗🤗
2026-06-13 06:27:04
1
Cristian P :
Ar trebui specificat că pepenii din comerț sunt otrava curată
2026-06-13 20:03:51
2
ORIENT :
Alooo..., domnule doctor acolo sunt toate pesticidele! Asta era valabil acum 50 ani!🤣
2026-06-13 09:09:11
0
Danielsan :
aaaaa pepenii plini de chimicale????
2026-06-13 12:28:56
1
constantimihai :
plina de pesticide
2026-06-13 14:29:03
0
Gavril Pop :
Respect!
2026-06-24 16:08:44
0
Ioana Stir :
Bravo
2026-06-13 05:03:40
0
Coca :
Multumesc d le doctor !!!
2026-06-12 19:46:11
5
Pusa :
la câte chimicale au pepenii acum nu mai este nimic bun
2026-06-14 15:18:18
3
Beatrice Gusel :
am știut ca este sanatoasa ,dar nu știam la ce....?
2026-06-12 15:52:08
0
Rok711 :
sfatul este și pt maghiari?
2026-06-13 07:05:01
0
Mariana Viorica :
Mulțumim pentru sfat.
2026-06-13 08:36:18
2
Constantin Constantin :
Vă mulțumesc pentru toate informațiile!
2026-06-13 18:28:36
2
utilizator :
mulțumesc din inimă pentru sfat!
2026-06-13 13:39:09
2
Petcu Dumitru :
Hai la laborator..! Și ne arăți analizele..!!!
2026-06-12 17:42:26
0
silviasilvia3755 :
se prepara și dulceață sau compot ptr.iarna
2026-06-14 22:32:52
1
Haruka Kawaii :
Aveți mare dreptate. Se poate consuma gătită, de exemplu în ciorbă - cubulețe, tocăniță, chiar salată - fâșii fine, asemenea verzei. 🍈🍉
2026-06-24 05:14:37
1
To see more videos from user @dr.balint, please go to the Tikwm
homepage.