Care e problema? Este vorba de apa de ploaie de pe suprafețele impermeabilizate acoperișuri, parcări, alei, curți betonate etc. ajunge în sistemul public de canalizare. Cu cât ai mai multe suprafețe impermeabile pe proprietate, cu atât mai mult ape pluviale produci plătești mai mult. Încurajează proprietarii să desigilizeze suprafețele, adică înlocuirea betonului cu pietriș, gazon, dale permeabile etc. Sau să Instaleze acoperișuri verzi, sa folosească cisterna pentru colectarea apei de ploaie sau să creeze sisteme de infiltrație pe proprietate, astfel încât apa să nu mai ajungă în canalizare. Pe scurt plătești taxa pe apă de ploaie pe proprietatea ta care poate să ajungă în canalizări sau să producă inundați în zonele urbane. Dacă vrei să scapi de taxă folosește suprafețe permiabile.
2026-06-20 17:20:18
3
nliviu dinu :
și în Romania se plătește dacă nu știai până acum!? 🤷🤔🫣🤫🤪🫵👍💪
2026-06-17 23:50:54
24
ancamitroi❤️❤️ :
Nu ești informat corect , Românii plătesc din totdeauna această taxă și se numește apă fluvială 🤣🤣🤣
2026-06-19 11:06:10
13
ionut009 :
și noi plătim...din 2000
2026-06-17 20:06:33
3
Tunza Cristina :
nu este adevarat si an romania se plateste si apa de ploaie
2026-06-17 20:44:51
5
Rel_66 :
si in Uk
2026-06-17 23:15:06
1
chende dan :
și în România se plătește
2026-06-18 03:06:00
12
Sorina Vermeulen :
și la noi
2026-06-18 13:10:03
1
constantincojanu9 :
Si la biserică platesti....
2026-06-18 07:36:16
1
Stuttgart :
2026-06-17 19:21:54
7
Dana Nikol :
Esti in viata?
2026-06-18 04:04:01
1
pisicaBlindu Rody :
și în România se plătește de mulți ani !!
2026-06-18 06:14:23
20
Ion Stoica :
si la noi se pla
2026-06-18 08:37:32
1
haralambieifrim19 :
Si in Bucuresti platesti canalizarea pe apa de ploaie.Se calculează in funcție de suprafața terenului pe care-l deții .
2026-06-18 09:45:36
10
s1o2r7 :
Se plateste si in Spania. Daca recuperezi apa de ploaie,platesti. Si ni spun ca e normal,doar ca aveti exemplul clar cum ne indreptam spre o dictatira europeana,mai ceva decat cea comunista. Noua dictatura digitala va fi mult mai rea,si deja se simte .
2026-06-17 22:56:05
6
Petre Stefan :
Ia verifica tu pe factura de apa nova să vezi ce scrie, dacă tu crezi că doar la nemți e plătește!🤣🤣🤣🤣
2026-06-18 05:14:37
6
Maria Tatu :
Și în România se plătește.
2026-06-18 04:00:16
3
danieladanila136 :
Abea acum ai descoperit? Se plătește din 2011
2026-06-19 15:04:10
5
Pisicutzaboy Obroznica :
nu creed, whaaat? nu exista asa ceva
2026-06-17 19:35:41
2
simosimona 359 :
si in România se plateste stai lunistit
2026-06-18 07:41:54
1
paladinul :
mai este si in usa
2026-06-18 05:51:30
1
Daniel :
Unde dreaq plătește mă apa de ploaie ?!!
2026-06-17 20:18:08
2
chindeagabriel :
și in România se plătește
2026-06-18 03:53:54
4
dinu :
eu nu plătesc nici măcar apa rece de 15 ani aici
2026-06-18 05:00:06
2
To see more videos from user @p.a.c.uu, please go to the Tikwm
homepage.