@roeconomy: Credeti ca va castiga sistemul ? Sute de cetățeni s-au adunat în această seară în Piața Victoriei din Capitală, într-un protest pașnic organizat de mai multe asociații civice. Manifestanții au ieșit în stradă sub sloganul „Apărăm democrația”, acuzând acțiuni coordonate ale sistemului politic și ale justiției împotriva reformelor. Mobilizarea vine direct în contextul deciziilor recente care îi vizează pe liderii reformatori, în special pe Ilie Bolojan și pe principalul său susținător, Ciprian Ciucu. Protestatarii cer respectarea statului de drept, stoparea blocajelor politice și menținerea parcursului pro-european al țării. #bolojan #bolo #bucurestiromania🇷🇴 #piatavictoriei