@pozdrone.media: Czy zgodzisz się z tezą, że Jeżyce to najbardziej ikoniczna dzielnica Poznania? Najstarsze udokumentowane wzmianki o Jeżycach pochodzą z przywileju lokacyjnego Poznania wydanego przez księcia Przymysła I w 1253 roku. Wówczas była to wioska, występująca pod łacińską nazwą Yssycz. Najdawniejsze położenie Jeżyc mieściło się na ulicy Kościelnej. Do dziś widoczne są tu pozostałości z dawnej epoki, w postaci nawsia, czyli placu między budynkami, służącego jako przestrzeń wspólna. Rozwój Poznania na przestrzeni setek lat przyspieszał z przerwami na wojny, klęski żywiołowe, a następnie odbudowy i znowu dalszy rozwój. W pierwszej połowie XVIII wieku po III wojnie północnej, która spustoszyła ziemie Polski, z powodu braków w ludności, do zasiedlenia i odbudowy Jeżyc zaproszono osadników z Bambergu, czyli popularnych Bambrów. Wieś Jeżyce znów zaczęła się bogacić i rozbudowywać wzdłuż dzisiejszej ulicy Dąbrowskiego. W XIX wieku Jeżyce były już dobrze prosperującym przedmieściem. W tamtym czasie Poznań był pruską twierdzą otoczoną murem, zatem jego rozwój był ograniczony i niektóre ważne inwestycje powstawały po za murami miasta, na czym skorzystały Jeżyce. Powstał tutaj pierwszy poznański, już nieistniejący - dworzec kolejowy Jeżycki, który funkcjonował przez 31 lat. Następnie teren ten został przeznaczony na zajezdnię tramwajową przy Gajowej i Ogród zoologiczny, dzisiaj znany jako Stare Zoo, jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie. Pod koniec XIX wieku w końcu rozebrano mury twierdzy Poznań, miasto zaczęło się szybko rozrastać. W 1900 roku Jeżyce oficjalnie stały się częścią miasta – razem z Wildą, Łazarzem i Górczynem. Wtedy rozpoczął się tu boom inwestycyjny. To wtedy na Jeżycach zaczęło pojawiać się setki pięknych kamienic w stylu secesyjnym. Rozwój dzielnicy jak i całego miasta, brutalnie zahamował wybuch II wojny światowej. Szczęśliwie, większa część Jeżyc nie ucierpiała w czasie wojny, chociaż bomby spadały między innymi na terenie Starego Zoo. Po wojnie, przez bardzo długi czas, fyrtel ten był zaniedbany, brudny, kamienice zapuszczone i nie cieszył się w mieście dobrą opinią. Ale w ostatnich latach Jeżyce przeżywają swoją drugą młodość. Piękne kamienice są odnawiane, powstają tu najlepsze knajpy w mieście i nowe, atrakcyjne osiedla. Dlatego jak osobiście miałbym wybierać jeden, najbardziej ikoniczny fyrtel w Poznaniu, który opowiada historię tego miasta i jego rozwoju na przestrzeni dziejów, a przy tym ma własny, unikalny klimat, to mój wybór padłby na Jeżyce. A jaki byłby Twój wybór? Daj znać w komentarzu. :)

POZdrone.media
POZdrone.media
Open In TikTok:
Region: PL
Friday 19 June 2026 19:01:39 GMT
52062
2625
72
529

Music

Download

Comments

majonez_pegaz
Majonez Pegaz :
Stary dobry Bronx
2026-06-20 05:51:40
63
paulinakop2
PJHM :
Z lat 90’ nic nie zostało. Jacek zamienił Jeżyce w tęczowe jezyce. Pod tym względem najbardziej ikoniczne
2026-06-20 01:53:21
15
dyi6ta5cv9ee
dyi6ta5cv9ee :
piękny Poznań
2026-06-20 07:55:21
17
foxhania
🦋🍀 Ostatni Lot Motyla 🦋🍀 :
Chętnie dowiedziałabym się o Solaczu. Pozdrawiam
2026-06-20 08:19:06
7
user3jzy934gyw
Paweł Bocheński Grabski :
Na Jeżycach sie urodziłem i wychowałem.
2026-06-20 05:09:23
4
tomasz.k321
Tomasz K :
tyko gdzie tam zaparkowac
2026-06-20 06:30:14
9
_werra_a
Weronika :
Moja ulubiona dzielnica Poznania 🥺
2026-06-20 13:46:00
1
kulawyj3n0t
kulawyJ3N0T :
Jeżyce zajebista dzielnica ❤️
2026-06-21 07:55:45
4
juliat683
Julia T. :
Pracowałam 15 lat przy ulicy Kraszewskiego, w pięknej firmie Modena. Przed pracą o 5:30 zawsze na rynku jeżyckim robiłam zakupy, piękne wspomnienia 🎉😍
2026-06-20 05:56:47
5
trail_matt
trail_matt :
Naramowice
2026-06-20 19:05:49
0
barbara.wegorzews
Barbara Wegorzewska :
Kamienica mojej rodziny na Dabrowskiego
2026-06-20 06:07:23
4
awenok19
Awenok19 :
Ponad 30 lat żyłem na Jeżycach, mam nadzieję że jeszcze będzie mi dane kiedys mieszkać 🥺
2026-06-20 13:36:00
5
mariusz1957
Mariusz1957 :
Moja ukochana część miasta !
2026-06-20 08:07:57
2
micha76483
Michał :
ja mieszkam na Jeżycach na Maksymiliana Jackowskiego
2026-06-20 14:48:05
2
agnieszka.czapik
Agnieszka Czapik :
Ja tam mieszkam od prawie 50 lat
2026-06-20 19:02:52
3
usermc1tlpf03y
usermc1tlpf03y :
i Rychu w tle✌️
2026-06-21 20:47:43
1
maciejo676
maciejo676 :
Bardzo dobry materiał 👌👌
2026-06-20 17:40:14
1
andrzejolejniczak87
andrzejolejniczak87 :
Jeżyce
2026-06-20 18:41:22
1
luminalum18
LuminaLum18🧜‍♀️🧜‍♂️🧜 :
Kiedyś mój jeden wujek był dyrektorem w starym Zoo. Ale to było bardzo dawno temu. Miałam wtedy może z 2latka jak to było. No i ja mieszkam na Bukowskiej. Dom akurat stoi tak Bukowska, a Grąbczowska. A z okna mam widok centralnie na hotel obik lotniska. Cudowna lokalizacja. w całym Poznaniu.😅
2026-06-20 10:49:39
2
wasyl352
Marcin Marcin :
Urodziłem się i wychowałem na Jeżycach ale jak miałem 19 lat przeprowadziłem się na Łazarz więc mam sentyment do obu tych dzielnic
2026-06-20 19:07:24
2
ija8002
Ija80 :
Jeżyce są piękne, 30 lat mieszkałam na Sołaczu i to też piękne miejsce otoczone zielenią.🥰
2026-06-20 17:18:50
2
eve_der7
eve_der_7 :
Jeżyce to złoto. Uwielbiam je 🥰
2026-06-20 11:16:34
1
halina.glinska
Halina Glińska :
Jeźyce ❤️❤️
2026-06-20 07:30:25
1
sylwiaserbin
Sylwia :
Jezyce bo tam mieszkalam i tylko jestem tam przejazdem
2026-06-20 09:03:09
1
tytan1973
Rafał Janiak295 :
tylko Wilda
2026-06-20 18:28:39
1
To see more videos from user @pozdrone.media, please go to the Tikwm homepage.

Other Videos


About