@tornadonews4: 21.06.2026 🌀 Жоден президент іншої держави не буде нам більше диктувати нашу історію, — заявив Андрій Сибіга стосовно ситуації з Польщею Окрім цього, очільник МЗС в ефірі марафону наголосив👇 ▪️Ми бачимо суттєве зростання антиукраїнських настроїв в Польщі. ▪️ Ми будемо дзеркалити усі кроки, особливо якщо ці вони недружні. ▪️ Навроцький виступив руйнівником тих позитивних напрацювань, яких ми досягли останнім часом ▪️ Зневага до Президента України — це не лише про ордени. Це про зневагу до українського воїна, українського народу та нашого права мати історію. ▪️ Отримую зараз інформацію по фактах — а їх дуже багато в різних регіонах Польщі — нападів на українців, їх приниження, булінгу дітей в школах. ▪️ Таких проявів ксенофобії важко знайти в інших країнах. А щодо українців це лише нарощується і становить загрозу для їхнього життя. 🌀 “No president of another country will dictate our history to us any longer,” declared Andriy Sibiga regarding the situation with Poland In addition, the Foreign Minister emphasised the following during the live broadcast👇 ▪️ We are seeing a significant rise in anti-Ukrainian sentiment in Poland. ▪️ We will mirror every move, especially if they are unfriendly. ▪️ Navrotsky has acted as a destroyer of the positive progress we have made recently ▪️ Disrespect for the President of Ukraine is not just about orders of merit. It is about disrespect for Ukrainian soldiers, the Ukrainian people and our right to have a history. ▪️ I am currently receiving reports — and there are many of them across various regions of Poland — of attacks on Ukrainians, their humiliation, and the bullying of children in schools. ▪️ Such manifestations of xenophobia are hard to find in other countries. As for Ukrainians, this is only escalating and poses a threat to their lives.
Tornado news
Region: UA
Sunday 21 June 2026 12:26:11 GMT
Music
Download
Comments
Diskorolka :
2026-06-21 21:48:18
2
user13215683383 :
2026-06-21 19:54:22
5
Valentyna.Cavazza :
Я пережила таке у 90-2000 роках це приниження і мені жалко наших людей які ще там служать за ті копійки…
2026-06-21 19:36:05
11
Катерина :
Це жах
2026-06-21 19:24:04
12
N.P. :
і хто цікаво, в цьому винний??
2026-06-21 19:51:41
0
Kokoriw :
Все буде добре
2026-06-21 19:39:37
1
Ihor :
Ти тепер включився
2026-06-21 20:35:03
0
Tomasz :
Kijów
2026-06-21 20:35:45
0
Ihor :
А де ти був два роки разад
2026-06-21 20:35:32
1
Лариса Одесса :
💔💔💔
2026-06-21 19:31:25
1
Микола Ковальчук :
😡😡😡
2026-06-21 23:13:03
0
To see more videos from user @tornadonews4, please go to the Tikwm
homepage.