@onynews: Trump stated that if there is no progress in the negotiations between Ukraine and Russia, he will step aside. And just listen to what he said next. After his conversation with Putin, Trump made a second series of statements. He made four things that are simply mind-boggling. First, the US will not impose new sanctions against Russia. Because, according to him, this could only make things worse. Second, if there is no progress in the negotiations between Ukraine and Russia, he will step aside. Third, and here's where it gets interesting. In two to four weeks, it will become clear whether Ukraine is doing enough to end the conflict. And finally, to the question: "Will the US continue to supply weapons?" he replied: "I'm trying to think positively." Well, let's be frank. Ukraine is doing everything. Zelenskyy even personally flew to Turkey and agreed to a thirty-day ceasefire. And it wasn't Ukraine that broke this ceasefire, but Russia, which didn't even try to accommodate them.
LIFE
Region: US
Monday 22 June 2026 06:51:55 GMT
Music
Download
Comments
Надежда Матиенко :
семь пятниц на недели
2026-06-22 07:17:11
448
Crocko laco :
Трампа уже никто не слушает
2026-06-22 08:04:40
334
Сергей :
у Трампа сегодня одно - завтра другое.😁
2026-06-22 08:22:58
333
user65804814746842 :
тошнить
2026-06-22 07:16:25
86
Regina Matvejeva :
сколько раз он говорил что отойдёт в сторону и никак не решается
2026-06-22 08:23:05
50
לריסה :
Трамп 100 раз говорил об этом.😂
2026-06-22 09:30:54
29
user Людмила :
это в который раз😂😂😂
2026-06-22 07:39:12
60
Самая привлекательная :
бред...
2026-06-22 13:27:46
10
Alehandro :
шо отять?
2026-06-22 13:52:41
9
Наталья Сорокина :
101раз
2026-06-22 06:56:30
19
svetalight777 :
Америке с Россией нужно подружится
2026-06-22 07:47:22
74
genadl1 :
Этот человек не серёзный
2026-06-22 10:41:27
63
Aina Demidova :
А разве он не отошёл?
2026-06-22 12:13:27
7
Pavel колос :
он уже отходит и решает ему самому выгодно
2026-06-22 07:29:21
9
𝕯𝖆𝖗𝖐 𝕬𝖓𝖌𝖊𝖑 :
ии
2026-06-22 09:05:39
6
Олег :
Где он это заявил и во сколько! В Вашингтоне ещë утро раннее.
2026-06-22 11:27:13
6
mehan :
а разве он,не отошёл в сторону,три месяца назад?
2026-06-22 07:28:21
59
Нелли Ильницкая :
Зачем 30дней надо перемирие долгосрочное
2026-06-22 09:12:07
34
😁 :
он каждый день меняет свои заявления
2026-06-22 07:55:41
9
Vilna kraina :
Его еще кто-то слушает?
2026-06-22 07:54:29
9
andrej.king__17 :
как , опять😅😅😅😅😅
2026-06-22 07:36:54
11
Wolf :
В какой раз уже он отходит в сторону?
2026-06-22 09:36:09
6
Сергей :
Бред
2026-06-22 09:05:27
5
Лиза :
а зачем 30 дней?
2026-06-22 14:18:52
2
To see more videos from user @onynews, please go to the Tikwm
homepage.