@zilnicuderomania: Perioada studiilor universitare poate fi luată în calcul la pensie, însă nu în orice condiții. Potrivit Legii nr. 360/2023, sunt considerate perioade asimilate acele intervale în care asiguratul a urmat cursurile de zi sau cu frecvență ale învățământului universitar, pe durata normală a studiilor. Condiția principală este ca studiile să fie absolvite cu diplomă. Aici intră diploma de licență, diploma de master sau diploma de doctor, după caz. Dacă o persoană a fost studentă, dar în același timp a avut și contract de muncă pentru care s-au plătit contribuții la sistemul public de pensii, perioada respectivă se valorifică o singură dată. Persoanele care au absolvit mai multe instituții de învățământ superior sau mai multe cicluri de studii universitare de același nivel nu pot valorifica toate aceste perioade. Legea prevede că se poate lua în calcul o singură perioadă de studii de același nivel, la alegere. Sursa: Oficiul de Stiri #facultate #pensie #stiri #student #lamunca

Zilnicu' de România
Zilnicu' de România
Open In TikTok:
Region: RO
Tuesday 23 June 2026 14:54:33 GMT
904086
51592
427
32801

Music

Download

Comments

andradapopa515
Andrada :
la cat ma îmbătrânește o sesiune cred si eu
2026-06-23 18:11:15
6180
luciic21
luci • c :
salut oricum nu mai prindem pensie astia mai tineri asa ca sa traiti bine!
2026-06-23 16:29:54
2105
robertoroby207
Roberto :
O să ies la pensie cu jumate din minimul pe economie + 50 de lei că a fost drăguț statul 🥹🥹
2026-06-23 16:36:57
1645
alexia_d19
alexia_d19 :
la ce noroc am, nici pensie nu o sa am
2026-06-23 18:04:46
210
cristian.e767
C. E. :
e de 30 de ani asta...cu conditia ca facultatea sa fie la zi...si sa ai minim 35 de ani contributivi
2026-06-23 14:56:59
557
andromeda40000
Andromeda :
buna dimineata. asta e demult nu de acum
2026-06-23 15:16:31
382
elena.dob
Elena Dobrota :
am păcălit 6 ani
2026-06-23 21:33:22
233
serviciiresurseumane
HRBS _Servicii Resurse Umane :
Au fost luate în considerare și pana acum.
2026-06-23 21:47:00
53
11a11a15
AM :
Numai că Oana atunci varsta de pensionare va urca la 90 ani. Hai spor la munca va doresc
2026-06-23 16:51:59
98
miercurovici
Notificări de sistem :
Faci 3 facultăți și un master, mai muncești 2 ani la mec și gata
2026-06-24 05:22:07
28
dorinavuia
dorinavuia :
Eu toate studiile le-am făcut la zi în timp ce lucram...deci zero vechime în plus...era bine ca măcar jumătate din anii petrecuți la facultate sa ii pună la vechime...poate în alta viața...
2026-06-24 04:39:49
17
hamlet5989
Hamlet :
întotdeauna au contat că vechime in munca. despre ce vorbim?
2026-06-23 20:17:21
17
olaolaeee98
Marco 🤠🍸 :
până ieșiți in Pensione se schimba legea😂
2026-06-24 08:08:27
71
.roxana02
Tudorache Roxana Flo :
Doar cei care au făcut facultatea la stat și la zi ,nu și la cei care au făcut la particular și la distanta .
2026-06-23 19:12:07
7
wankabusiness
WankaBusiness💎 :
Cei de la medicina
2026-06-24 08:59:38
23
saisar.exe
Saisar :
Misto, doar ca noi nu o sa mai avem pensii
2026-06-23 20:29:49
21
vladpavel07
vlad07 :
Întrebarea e,vor mai fii pensii peste 30-40 de ani?
2026-06-23 18:33:15
21
iloveflower832
iloveflowers :
ca vechime asimilata. nu intra la contribuție 😁😁😁
2026-06-23 20:09:02
16
alexrosioru7
Alex Roșioru :
E de când lumea și pământul asta, în armată faza e ca nu se pune dacă ai făcut facultatea în timp ce lucrai
2026-06-23 15:38:38
49
dopypotty
Doppy :
concluzia: faceți facultăți fără frecvență cât mai multe 😂
2026-06-23 15:31:07
9
_ithinkilostmymind
Bumzi.bumzi :
doamnee, 6 ani de umf in sfârșit apreciați de stat la pensie😂
2026-06-24 07:20:34
15
apostolulvenit
George Vedemaon :
Traducere: primesti contributie cu salariu minim pe timpul facultatii, daca o termini
2026-06-24 05:34:37
10
stefan27121999
Ștefan :
se poate pune si la vechime? ca pensia nu o mai prindem generația noastră cu siguranță!
2026-06-23 17:22:43
12
To see more videos from user @zilnicuderomania, please go to the Tikwm homepage.

Other Videos


About