@zilnicuderomania: Perioada studiilor universitare poate fi luată în calcul la pensie, însă nu în orice condiții. Potrivit Legii nr. 360/2023, sunt considerate perioade asimilate acele intervale în care asiguratul a urmat cursurile de zi sau cu frecvență ale învățământului universitar, pe durata normală a studiilor. Condiția principală este ca studiile să fie absolvite cu diplomă. Aici intră diploma de licență, diploma de master sau diploma de doctor, după caz. Dacă o persoană a fost studentă, dar în același timp a avut și contract de muncă pentru care s-au plătit contribuții la sistemul public de pensii, perioada respectivă se valorifică o singură dată. Persoanele care au absolvit mai multe instituții de învățământ superior sau mai multe cicluri de studii universitare de același nivel nu pot valorifica toate aceste perioade. Legea prevede că se poate lua în calcul o singură perioadă de studii de același nivel, la alegere. Sursa: Oficiul de Stiri #facultate #pensie #stiri #student #lamunca
Zilnicu' de România
Region: RO
Tuesday 23 June 2026 14:54:33 GMT
Music
Download
Comments
Andrada :
la cat ma îmbătrânește o sesiune cred si eu
2026-06-23 18:11:15
6180
luci • c :
salut oricum nu mai prindem pensie astia mai tineri asa ca sa traiti bine!
2026-06-23 16:29:54
2105
Roberto :
O să ies la pensie cu jumate din minimul pe economie + 50 de lei că a fost drăguț statul 🥹🥹
2026-06-23 16:36:57
1645
alexia_d19 :
la ce noroc am, nici pensie nu o sa am
2026-06-23 18:04:46
210
C. E. :
e de 30 de ani asta...cu conditia ca facultatea sa fie la zi...si sa ai minim 35 de ani contributivi
2026-06-23 14:56:59
557
Andromeda :
buna dimineata. asta e demult nu de acum
2026-06-23 15:16:31
382
Elena Dobrota :
am păcălit 6 ani
2026-06-23 21:33:22
233
HRBS _Servicii Resurse Umane :
Au fost luate în considerare și pana acum.
2026-06-23 21:47:00
53
AM :
Numai că Oana atunci varsta de pensionare va urca la 90 ani. Hai spor la munca va doresc
2026-06-23 16:51:59
98
Notificări de sistem :
Faci 3 facultăți și un master, mai muncești 2 ani la mec și gata
2026-06-24 05:22:07
28
dorinavuia :
Eu toate studiile le-am făcut la zi în timp ce lucram...deci zero vechime în plus...era bine ca măcar jumătate din anii petrecuți la facultate sa ii pună la vechime...poate în alta viața...
2026-06-24 04:39:49
17
Hamlet :
întotdeauna au contat că vechime in munca. despre ce vorbim?
2026-06-23 20:17:21
17
Marco 🤠🍸 :
până ieșiți in Pensione se schimba legea😂
2026-06-24 08:08:27
71
Tudorache Roxana Flo :
Doar cei care au făcut facultatea la stat și la zi ,nu și la cei care au făcut la particular și la distanta .
2026-06-23 19:12:07
7
WankaBusiness💎 :
Cei de la medicina
2026-06-24 08:59:38
23
Saisar :
Misto, doar ca noi nu o sa mai avem pensii
2026-06-23 20:29:49
21
vlad07 :
Întrebarea e,vor mai fii pensii peste 30-40 de ani?
2026-06-23 18:33:15
21
iloveflowers :
ca vechime asimilata. nu intra la contribuție 😁😁😁
2026-06-23 20:09:02
16
Alex Roșioru :
E de când lumea și pământul asta, în armată faza e ca nu se pune dacă ai făcut facultatea în timp ce lucrai
2026-06-23 15:38:38
49
Doppy :
concluzia: faceți facultăți fără frecvență cât mai multe 😂
2026-06-23 15:31:07
9
Bumzi.bumzi :
doamnee, 6 ani de umf in sfârșit apreciați de stat la pensie😂
2026-06-24 07:20:34
15
George Vedemaon :
Traducere: primesti contributie cu salariu minim pe timpul facultatii, daca o termini
2026-06-24 05:34:37
10
Ștefan :
se poate pune si la vechime? ca pensia nu o mai prindem generația noastră cu siguranță!
2026-06-23 17:22:43
12
To see more videos from user @zilnicuderomania, please go to the Tikwm
homepage.