Eu cu greu fac față,sunt singura care aduce un venit în casa. De la părinți nu am ajutor financiar,de la socri nici nu mai pot vb. Îmi spun sa muncesc și să mă descurc cum s-au descurcat ei în tinerețe. De fiecare data când am cerut ajutorul lor au zis că e stric problema mea și să mă descurc cum pot și eu. Mi-e foarte greu trăiesc de la un salariu la altul😢😓😭😭
2026-06-25 16:50:54
3
Alexandra 🦦 :
Mai rău dacă ești și student :)
2026-06-24 15:52:28
36
tcristir :
Trist dar adevărat
minimul ar trebui să fie minimul cu care poți trăi,însă este departe de a fi acolo.Real,dacă trăiești singur, fără ajutor,ai nevoie de cel puțin 4-5000 pentru a-ți acoperi nevoile de bază
2026-06-25 09:50:30
8
Nina :
Imposibil🥹 mai ales când ești student, trebuie să te împarți în mult prea multe părți 😭
2026-06-24 17:57:31
20
Júlia :
Ma aflu in această situație… Doamne ferește să am vreo problemă medicală mai serioasă… că nu știu ce aș face
2026-06-25 08:05:41
54
Bia :
Am cheltuit 500 lei intr-o zi pe cumparaturi, plus 200 pe facturi. Si daca ma uit, tot nu am nimic de mancare, desi am luat doua plase si mai si gatesc.
2026-06-25 12:24:53
14
HEAVY DUTY Carpet Cleaner :
Pentru cine începe de la zero, fără niciun sprijin, o soluție realistă e să cauți o cazare ieftină la țară, aproape de oraș, și să faci naveta la job. O alternativă e să găsești un angajator care oferă cazare, astfel încât cheltui doar pe mâncare și facturi. Nu e lux, dar e un punct de pornire. De acolo, fiecare leu pus deoparte te ajută să-ți construiești treptat stabilitate. E greu, dar e posibil.
2026-06-25 08:19:50
4
nolifebigproblem :
pai hai sa facem un calcul simplu salaru minim nu e 2500 cu 2750 avand deducere de impozit.Nu te pot contrazice pe timisoara pt ca nu stiu preturile.Dar in cluj de unde sunt eu poti inchiria in floresti cu 200 euro pe luna garsoniera 30 mp deci iti raman circa 1600 lei din care utilitati singur 400 pe luna deci ramai cu 1200 lei scadem 180 un abonament de transport public pe cluj sa luam cazul rau ca lucrezi in cluj.ramanem cu aproape 1000 lei pt mancare astef ca o paine si o conserva de pateu peste plus fructe din experienta proprie cu dimineata fulgi de porumb 580 lei pe luna pt o persoana acum aici depinde mult de ce cumperi poate fii si 750.si pui deoparte lunar 250 care sunt 47 euro intrun cont revolut pe decursul unui an.Iei munca sambata si duminica in plus sa mai castigi 53 euro si ai la finalul unui an 1200 euro in 3 ani 3600 euro pusi deoparte da e greu dar nu imposibil.3600 euro iti iei o masina mai slabuta si sau scuter si incepi sa faci si delivery si la 12 h de munca pe zii urci la un venit lunar de 5000-7000 lei cea ce e mediu si iti permite in timp sa investesti.
2026-06-24 22:42:15
4
Nicolaie Oprea :
Asta este România 💪
2026-06-24 18:00:26
31
Laura Motoc :
Totuși nu este ok sa fi lăsat sa te descurci 😔. Sa fie salariile chiar atât de mici
2026-06-24 19:06:09
6
Andi Igna :
nu stai in Timisoara, stai maxim in Hateg daca tot castigi minimul pe economie.👍
2026-06-25 09:22:04
1
Cosmin :
Mașina este o opțiune , nu este obligatoriu să ai ! Ca să îți permiți un Logan , trebuie să câștigi cel puțin 5000 de lei lunar net . La fel nu este o opțiune nici să stai cu 300 de euro chirie …poti sta mai ieftin . Este greu , dar se poate la limita să trăiești singur cu acești bani ! Telefoane scumpe , chirii de peste 150 de euro de persoană , mașina , țoale de firmă astea nu sunt obligatorii ! Dacă stai cu 150 de euro chirie , 50 utilitățile …restul îți ajung de abonament la autobuz sa mănânci nevoile lunare . Nu este obligatoriu sa stai singur în chirie ! La fel o opțiune ! Și tot așa !
2026-06-25 12:38:49
0
ralucalungu_ :
Dar ce joburi sunt platite cu min pe economie? Cele la care nu ti trebuie nici macar bacul, sau care?
2026-06-25 10:28:06
0
daniel.cojocaru.38 :
eu trăiesc cu 2400 in Italia 😂😂😂
2026-06-25 09:41:12
0
Daniel Gurita :
eu lucrez pe minim pe economie în Arad și trăiesc! plătesc chirie ,facturi dar nu am iphone ,nu mănânc în restaurante ,nu comand prin livratori ,nu merg în discoteci ,circul fără bilet întotdeauna! 😏😏😏 deci se poate ! apropo din februarie pana acum mai pun și bani deoparte câte puțin lunar !
2026-06-25 07:54:26
0
Ciocârlia :
adevărat... sărut mâna....
2026-06-25 09:55:01
1
Tudorache Dan :
nu se declară 😂😂😂 în acte minim și în mână dublu ...nu mi se pare corect să-mi ia statu jumătate din salariu
2026-06-25 08:57:02
1
T_R_E_N_D_S Tik Tok :
Sa ai mașină la un salariu minim și cu chirie e deja fiță nu necesitate, singura varianta viabila este sa fiți 2 cu salariu minim, atunci te mai miști
2026-06-25 03:07:37
6
Chitimia :
Nici eu nu mai știu ce să mai fac
2026-06-25 17:05:07
0
Emilian Ryan :
Asa e
2026-06-25 17:06:34
0
Chitimia :
Asta-i viața
2026-06-25 17:05:51
0
Cristian Radulesc183 :
Taxe mari pe sal minim 80 taxe cu TVA.
2026-06-25 18:06:01
0
Chitimia :
Eu știu, eu unu am început să stau cu părinții 😢😢😢
2026-06-25 17:04:24
0
Flavia🧚🏼🧚🏼 :
E execrabil , hai ca cu chiria te mai scoti daca traiti 2 in acelasi apartament dar preturile la alimente sunt jalnice. Azi la lidl am lasat 200 de lei pt o punguta. Si nu am cumparat produse scumpe…
2026-06-24 21:48:22
16
To see more videos from user @mihaela.szm, please go to the Tikwm
homepage.