@obadescu: Sistemul financiar bancar, nu inflația, creează sărăcie și cicluri economice. Datoriile te fac controlabil, consumând înainte să poți. #Economie #FinantePersonale #Datorii #EducatieFinanciara #SistemulBancar
inflația se creează în funcție de interesele politice externe😏
2026-06-25 19:58:57
159
Marius Niculescu :
Sistemul bancar pentru mine reprezintă cămătăria cu acte!!
2026-06-25 19:28:53
56
Petru Draganescu :
Când CV TUDOR l-a chemat pe isărescu în anul 2 000 să dea explicații de falimentarea băncilor a fost mazilit .
2026-06-26 10:14:21
26
Duby’S :
Cînd lumea are un pic de prosperitate ,se declanșează o criză și ne întoarcem de unde am plecat !😁
2026-06-25 13:19:47
95
Synthara Studios :
Atâta timp câte ești dator oricui ești la dispoziția lui.
2026-06-25 14:12:42
88
MV :
BNR-ul conduce România !
2026-06-26 06:17:32
8
mihaidoru6 :
totdeauna băncile au fost periculoase pentru populatie
2026-06-26 04:12:21
36
Robert Robert :
EXACT ASTA ESTE
2026-06-25 13:58:54
42
Daniel32.D :
Pe timpul lui Ceausescu nu mai era inflatie iar preturile erau peste tot la fel,deci sistemul financiar democratic saraceste populatia.
2026-06-26 02:01:53
12
dima :
Mai exista o banca comerciala romaneasca ? Nu . Cine detine monopolul bancilor ? Se stie !
Una din conditiile aderarii in UE a fost sa nu mai avem o banca romaneasca !
2026-06-25 15:42:31
5
Andrei :
Bancile sunt niste camatari cu drepturi!
2026-06-26 06:13:19
19
Maria Bertea :
Este foarte clar.
Banci = Camatarie
2026-06-25 14:37:21
7
Maria Arvatu32 :
FELICITĂRI!!!!Cineva care spune adevărul!!!!!
2026-06-25 15:35:54
29
U.K :
Auziți oameni buni și luați aminte. 👍❤️🥰❤️👍❤️🥰❤️👍❤️
2026-06-25 20:49:07
15
G.P.A :
așa este ! se aplica la individ în parte dar și direct politic ! un om dator e controlabil un stat dator este lafel de controlabil .
2026-06-27 20:33:14
8
Dumitrache Nicolae :
Adevărat.
2026-06-25 16:25:39
7
dan :
O ÎNTELEGEM PERFECT. DAR NE PREFACEM CĂ NU ÎNTELEGEM .PT CĂ NE CONVINE. ESTE EXACT CA ATUNCI CÂND VIN RUȘII😂
2026-06-25 23:45:54
32
Tina :
Cu alte cuvinte, să nu ne grăbim să cumpărăm o casă, de exemplu, până nu avem economii proprii pentru a o cumpăra sau construi. Acest fel de educație economică trebuia predat imediat după 89. Însă... nu este târziu pentru tinerii noștri.
Datoria la bănci ne condiționează să rămânem la locuri de muncă prost plătite doar ca să ne plătim datoria. Însă, dacă am avea niște economii, nu ne-am mai teme să schimbăm locul de muncă prost plătit cu unul care ne avantajează.
2026-06-26 06:55:33
6
user673311187171 :
😃😃😃😃Simplificați vă viața ,fiții oameni simpli și independenți,și vei fi liber.
2026-06-25 12:53:04
50
Voicu Stefan :
Guvernul prin Bancile centrale produce inflatie ca sa isi achite mai usor cheltuielile
2026-06-26 05:08:40
18
Silvia Buzatu :
PAI DA SI NOI DORMIM
2026-06-25 16:01:53
12
marcusradoi :
corect bine spus
2026-06-25 18:59:42
5
PSL :
Inflatie ( staulul cheltie prea mult )o excrocherie pe fata legala…….
2026-06-25 15:44:49
42
To see more videos from user @obadescu, please go to the Tikwm
homepage.