@tvmoldova1: Întrebat despre salariile foarte mari ale unor conducători de instituții publice și autonome, ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, susține că reducerea veniturilor pentru câteva persoane nu ar produce schimbări semnificative pentru restul bugetarilor. Oficialul argumentează că instituții precum Banca Națională a Moldovei au nevoie de salarii competitive pentru a atrage și păstra specialiști calificați, în contextul concurenței cu sectorul privat.
Dar peste hotare oamenii din toate domeniile tot au salarii mai mari nu ca in Moldova .? Dar la noi numai sefii au salarii mari ...
2026-06-26 12:35:05
23
dy4dnzm03Andrian :
Astai jale… ce se întâmplă…
2026-06-26 12:06:56
72
Dana♎ :
De unde Doamne așa salarii???😳😳😳
2026-06-26 12:21:13
50
@Volfo800 :
jos pas
2026-06-26 14:21:15
14
1.ca_el :
care sunt rezultatele acestor "specialiști" ????
2026-06-26 13:07:21
32
Susanu Veaceslav :
Alții 3000 și altii 200000 și la urmă minimul este de 15000😁
2026-06-26 12:30:50
28
NikaNik507 :
Хорошо устроились 😁
2026-06-26 13:18:27
33
Elik Mox :
asta ii capet cineva ea credit așa sume și întorc 5/10 ani înapoi da ei au salariu pe luna.
2026-06-26 12:20:01
32
lwww.tiktok.com78999999 :
da vrio 50.000 lei nule ajunge ce pll fac casa aibă 200.000 lei
2026-06-26 14:04:44
15
Svetlana :
interesant- salariile unor sefi sunt comparate cu alte tari , nu vreti sa comparati salariile si pensiile cetatenilor RM cu cele din alte tari?
2026-06-26 13:04:59
11
Veaceslav Covali :
întrebare cum e posibil în Moldova să aibă așa salarii înseamnă un simplu lucrător trebuie să aibă un salariu de 30 de mii
2026-06-26 17:29:01
9
andriu :
așa nebunie nu a mai fost ,toate scumpirele duc la majorarea salarielor celor dela guvernare
2026-06-26 13:45:33
10
margaretacondrea :
De unde dracu așa salarii,doamne, doamne.
2026-06-26 12:47:57
13
Andrei Dubenco :
dar un Pompier cu salariul de 10000 lei ce riscuri Are . Da ăștea cu așa salariu fără risc de veață nu-i corect.
2026-06-26 14:16:00
6
sir :
poftim pas Sandu si vreme buna
2026-06-26 14:24:35
6
Neagu Elena :
Această diferență de salarii și ne-a adus,unde suntem azi,nu este corect,eu am trăit în 2tari din Europa și nu există așa diferență de salarii,de aceia și avem așa sărăcie, trebuie să fie diferenta dar nu chiar așa de mare
2026-06-26 12:36:28
11
Valentinа :
Даже у бизнесменов такие зп нет и в Европе в том числе, маре специалисты
2026-06-26 15:19:01
5
s.u1985 :
Adică dacă reduce salariile la 10-20 de șefilor nu o să ajute cu nimic?dacă reduceți salariile în jumate deja ajutați la cam 200 de profesori
2026-06-26 14:46:10
7
Mihail :
Da, nici guvernul nici parlamentul nu poate interveni în competența acestor salariați, nu cumva sa fie deranjați. Salarii competitive cu UE trebuie nu numai în posturi de șefi sa fie, dar si pentru angajați simpli.
2026-06-26 12:50:45
7
Ala Prodan :
Nici in Italia nu au asa salarii
2026-06-26 11:53:37
11
Valeria Magari :
tocmai asta e și problema, ca nu au ei competență pentru așa salarii, de altfel nu am avea așa dezastru în țară
2026-06-26 20:27:26
3
igor :
dece nu au si ei saliriul minim cum au majoritatea?
2026-06-26 17:10:55
5
To see more videos from user @tvmoldova1, please go to the Tikwm
homepage.