alinacameliaand27 :
Foarte mulți nu înțeleg cum stă treaba cu circuitul apei în natură. Da, apa se întoarce întotdeauna în natură indiferent cum și unde e consumată : industrie, agricultura, uz casnic. Problema este că durează până se reintorce in acvifere si in anumite cazuri nu se întoarce in aceleași acvifere. Se întoarce in acelasi acvifer, de exemplu, in cazul in care e utilizată pentru răcirea concasoarelor unei termocentrale, uz casnic, etc, când apa vine dintr-un râu si, după utilizare si tratare este returnata in același râu. Dacă e utilizată la o centrala nucleară, unde e nevoie de abur pentru a pune în funcțiune turbina, atunci apa se reîntoarce în natură într-un timp mai îndelungat și nu în acelasi acvifer. Deci problema nu este cantitatea de apă in sine, ci distribuția, consumul mare în anumite perioade duce la incapacitatea acviferului de a se realimenta în același ritm, și, mai ales calitatea apei restituite in natură.
2026-06-28 16:30:06