@barnaclefoods: What goes into every jar of Alaska kelp pickles? 🥒

Barnacle Foods
Barnacle Foods
Open In TikTok:
Region: US
Monday 28 September 2026 19:02:42 GMT
599104
15707
367
1049

Music

Download

Comments

bridgetroll84
BridgeTroll :
An endless food but they want a million dollars a jar.
2026-10-03 00:49:32
1652
gunshipriot
GunshipRiot :
side note, kelp pickles was my routine in college where I'd take my pants off and dive into a pool of jello. it did numbers
2026-10-01 02:21:50
31
gingerbredd
gingerbredd :
people dont understand how expensive it is to import/export to and from Alaska
2026-10-02 21:58:55
313
ricoyouknowwhattod
user39638853493 :
These are the smallest jars you can possibly make.
2026-10-02 04:16:38
1147
geturheadoutofmyassjohnb
kstephen :
$25 a jar and all it takes is a knife, gas for a 2hp engine on a jon boat, processing, what else am i missing
2026-09-28 21:36:01
604
the_obi_wan_kenobi_
Obi-Wan Kenobi :
a perfect circle?
2026-10-02 04:15:53
65
onikingrave
Michael Schaeffer450 :
Ok question , do they only sound like a pvc pipe or is the texture also similar .
2026-10-02 14:05:53
66
astrayer89
Amanda 💙 :
I still want to try these, one day when I can justify the price. I'm just afraid I might not like them and will be out $25. but doesn't taking away the Kelp patties/rafts that float on the water remove a crucial part of marine ecosystems?
2026-10-13 15:37:28
2
mrnobodyspecial8
MrNobodySpecial :
If they werent so expensive id buy them
2026-10-03 00:38:19
12
ckrench1
Calvin G :
My diet Dr Kelp!?
2026-10-13 23:15:59
1
butt11311
Butt :
25 bucks for 2 jars plus 12 dollars shipping?!? hard pass
2026-10-14 02:35:31
1
jhernandezz24
jhernandezz24 :
I’m in Anchorage rn I ain’t spending no damn 25$ I can go and find some
2026-10-13 23:28:46
1
baddecisionstrucking
Bad Decisions :
sell them in a taller jar as longer pieces. like 8 inch pieces. I wanna bite off pieces. these are so amazing
2026-10-03 19:50:18
12
squirrelbusken
squirrelbusken :
Honestly, they look interesting and I would like to try them.I just don't have this kind of money for that food. that's a problem with all these fat or fancy things.They're always way more expensive than anything you'll pay for at the grocery store.
2026-10-13 11:30:15
2
skinnedalivefriday
Liam.Jackson :
review says they aren't crunchy
2026-10-06 08:54:48
6
just_selise
✨ Just Selise ✨ :
I’m so confused by the price… $12 for a tiny jar. But you said there is an abundance of kelp
2026-10-05 03:46:36
17
skippy.2345
Skippy 2345 :
there it is my diet doctor kelp
2026-10-06 03:38:57
6
greenapplesssss
Green Apples :
and shipping is high OUCH
2026-10-12 22:20:08
1
aidananderson05
Thukuna :
I'm not paying $25 for something you get for free off the beach
2026-10-02 06:13:15
31
user2644107369806
user2644107369806 :
12 per small jar. if you could get it to 5 then i would buy many
2026-10-03 00:21:36
10
nikolong
Niko Long :
This has to taste like “OCEAN”
2026-10-02 16:46:43
8
noahmorhiser
Noah :
You forgot my DRINK
2026-09-30 21:23:48
23
nebulatron22
Nebulatron :
$12 a jar is to expensive for me, but they do look good
2026-10-04 23:19:45
6
cowboyripz
CowboyRipz :
"surprise my buds" nah that aint happenin, ill never be invited to the party again 😂😂
2026-09-29 13:35:05
34
nate.2445356
Nate :
Do you guys make a smaller jar?
2026-10-09 15:39:03
5
To see more videos from user @barnaclefoods, please go to the Tikwm homepage.

Other Videos


About