@agoramoldova: 🦌Peste 900 de căprioare și peste 500 de cerbi vor putea fi vânați în Republica Moldova. Un ordin în acest sens a fost semnat de Ministerul Mediului, după ce populația acestor specii a depășit capacitatea habitatelor de circa șase ori. Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, susține că numărul mare de animale înseamnă prejudicii pentru agricultură. Mai mult, sunt afectate pădurile tinere și regenerarea naturală a acestora. ↪Potrivit ordinului, pentru căprioară a fost aprobată recoltarea a 913 exemplare, iar pentru cerbi - 534 de animale. De asemenea, vor fi vânați 8.581 de iepuri de câmp și 32.109 fazani. 🗣„Nu este nimic de speriat. Este o măsură de precauție. Chiar dacă s-au aprobat peste 900 de exemplare, aceasta constituie doar 3% din efectivul real. Numărul lor depășește cu peste 11.000 de exemplare efectivul considerat normal pentru Republica Moldova”. 🔵Potrivit ministrului, numărul real estimativ al căprioarelor din țara noastră ar fi de circa 28.000. În plus, Hajder a menționat că instituția primește zeci de petiții din partea agricultorilor care solicită despăgubiri pentru pagubele provocate de animalele sălbatice. 🟢Acesta susține că controlul numărului de animale sălbatice este necesar pentru prevenirea dezechilibrelor ecologice și pentru reducerea pagubelor produse în agricultură și silvicultură.
AGORA
Region: MD
Friday 19 June 2026 11:14:15 GMT
Music
Download
Comments
hoonigan :
Îmi este interesant cum s-a ajuns la concluzia că sunt mai multe decât trebuie ?
2026-06-19 11:40:20
0
Ion Obreja :
In Suedia sunt mai multe și nu afecteaza la voi afecteaza
2026-06-22 08:57:31
0
ionpav1 :
🤦♂️
2026-06-19 15:32:10
0
To see more videos from user @agoramoldova, please go to the Tikwm
homepage.